Škole za Afriku

Autor: Dražen Rečić, 22. 10. 2015.

Odlazak u školu. Druženje s vršnjacima. Smijeh. Igra. Radost.
Prava su to i potreba djece diljem svijeta, kao i odrastanje u sigurnom okruženju ispunjenom ljubavlju i razumijevanjem. Ipak, podaci govore da 28 milijuna djece u subsaharskoj Africi nema svoju školu, učionicu, bilježnicu.

Osnažen vizijom da samo zajedničkim snagama možemo promijeniti podatke koji nam otkrivaju stvarna djetinjstva i priče gdje se se oni najmlađi i najranjiviji svakodnevno suočavaju s nedostatkom osnovnih životnih uvjeta, UNICEF je postao dijelom globalnog programa pod nazivom Škole za Afriku.                                                                                                                                                      Naša Škola se ove godine, na veliko zadovoljstvo učenika, njihovih roditelja i svih djelatnika škole, uključila u Unicefov projekt Škole za Afriku. U sklopu projekta Škole za Afriku na globalnoj razini sredstva se prikupljaju za djecu 11 najugroženijih afričkih zemalja: Angola, Burkina Faso, Etiopija, Madagaskar, Malavi, Mali, Mozambik, Niger, Ruanda, Južnoafrička Republika, Zimbabve. Bitno je naglasiti da se pomoć ne odnosi isključivo na obrazovanje, već je za mnogu djecu škola mjesto na kojem dobivaju hranu, pitku vodu i zdravstvenu skrb. 15. listopada imali smo integrirani dan na temu Afrika. Cilj nam je bio da se učenici i učitelji približe životu, tradicijama i običajima afričkog čovjeka te da saznamo nešto više o afričkom kontinentu. Drugi dio humanitarnog projekta odradili su župnik, učenici, djelatnici Škole, naši roditelji i župljani, u nedjelju 18. listopada u župnoj crkvi. Održana je  humanitarna akcija u kojoj su bake i majke naših učenika ispekle kolače koje smo prodavali po prigodnim cijenama. Prikupili smo ukupno 3 220 kuna. Sav taj novac namijenjen je za obrazovanje djece u Africi. Na svetoj misi župnik, vlč. Stjepan Šumanovac imao je poticajnu propovijed gdje je naglasak stavio na pomaganje ljudima u potrebi, posebno pomaganje djeci kako bi imala sretnije djetinjstvo. I ovaj put sikirevčani su podržali školski projekt i velikim srcem pomogli djeci afričkog kontinenta. Svima od srca zahvaljujemo na spremnosti da pomognu u stvaranju boljeg svijeta za svu djecu!

Više fotografija u galeriji!