Vježba evakuacije i edukacija učenika u Osnovnoj školi Sikirevci

Autor: Dražen Rečić, 20. 10. 2016.

19. listopada 2016. godine  u Osnovnoj školi Sikirevci održana je vježba evakuacije učenika i djelatnika u slučaju nastanka potresa u školskoj zgradi, a uz stručnu potporu Područnoga ureda za zaštitu i spašavanje, odjela za prevenciju i planiranje, Slavonski Brod.

U vježbi je sudjelovalo više od 200 sudionika. Osim učenika, nastavnika i ostaloga osoblja, sudjelovali su i polaznici igraonice s voditeljicom grupe.

Vježba je započela točno u podne  oglašavanjem signala za uzbunu putem školskoga zvona. Nakon oglašavanja opasnosti svi su se učenici i njihovi nastavnici disciplinirano i bez panike uputili na jedan od dva izlaza predviđena za slučaj opasnosti. U vrlo kratkom roku svi učenici, nastavnici i ostalo osoblje stigli su na mjesto okupljanja, odnosno na vanjsko školsko igralište gdje su nas dočekali stručni timovi za spašavanje.

U vježbi su, osim škole kao nositelja vježbe, sudjelovali i pripadnici Dobrovoljnog vatrogasnog društva Sikirevci, Zavod za hitnu medicinu BPŽ, MUP PU Brodsko-posavska, PP Vrpolje, HGSS stanica Slavonski Brod, Crveni križ BPŽ.

Pripadnici vatrogasnoga društva su izveli kratku pokaznu vježbu gašenja požara, a učenike upoznali s vatrogasnim tehnikama gašenja požara.

Pripadnici Crvenoga križa demonstrirali su umijeće u pružanju prve pomoći unesrećenim osobama, a policijski službenici upozorili koje sve opasnosti prijete na cestama.

Vježbi je prethodila edukacija učenika drugih razreda. Predavanjem kroz animiranu prezentaciju učenici su upoznati s postupicima i radnjama u slučaju prirodnih i drugih nesreća, s jedinstvenim brojem za žurne službe – 112 i ulogom žurnih službi ( vatrogasci, policija, hitna pomoć, HGSS).

Učenici su aktivno sudjelovali, postavljali mnoga zanimljiva pitanja, sudjelovali u demonstriranju vježbi koje su se provodile te pritom mnogo toga korisnoga naučili.

Vježba je ocjenjena ocjenom izvrstan od strane svih sudionika, a učenici su dobili posebnu pohvalu za disciplinu.

Na kraju ovoga zanimljivoga događaja u našoj školi, možemo zaključiti da je vježba dobro isplanirana, kvalitetno organizirana te uspješno provedena.

Ravnateljica škole i svi djelatnici zahvaljuju na uspješno održanoj vježbi.

Novinarski tim OŠ Sikirevci i knjižničarka Marija Jurić